Манифестација Доситејеви дани

Смотра драмских секција "Доситеј на сцени"

С поносом објављујемо да је драмска секција наше школе учествовала на Смотри драмских секција „Доситеј на сцени“ у оквиру манифестације Доситејеви дани. Наши ученици, чланови драмске секције: Николија Софронијевић 3/3, Анђела Димитријевић 3/3, Алекса Калањ 3/4, Теодора Малешић 3/4, Андрија Андрић 4/6 и Игор Радовановић 4/1, извели су 21.04.2023. први чин драме „Младост Доситеја Обрадовића“ нашег комедиографа Косте Трифковића у Задужбини Доситеја која је била организатор манифестације. Побрали су пуно одобравања и симпатија. Дружили су се са ученицима драмских секција српских гимназија и једне темишварске, а одабир фотографија преноси део атмосфере са овог културног догађаја.

26. Април 2023.

REVIS Пројекат

У марту 2023. је завршен REVIS пројекат. Национални финални догађај је одржан 14. 02. 2023. у Београду, а интернационални 8. и 9. 3. 2023. у Будимпешти. Наша школа је учествовала на завршној конференцији у Будимпешти, заједно са осталим школама из Србије, као и школама из Бугарске, Румуније и Хрватске. Представили смо поруке које су осмишљене током спровођења пројекта.

25. Април 2023.

Обележавање недеље ненасиља

Хуманитарном акцијом, психолошким радионицама и културно-уметничким садржајима ЕТШ ,,Земун" обележила Недељу ненасиља

Од 20-24. фебруара 2023. године Електротехничка школа ,,Земунˮ обележила је, по трећи пут, Недељу ненасиља, с циљем да се скрене пажња на потребе деце и младих у друштву, да се промовишу ненасилна комуникација и толеранција, а тема на коју је ове године стављен посебан аценат била је ментално здравље младих. Током целе недеље, као и у недељама које су претходиле, реализовано је више активности у организацији педагога школе Љубице Цветиновић, професора српског језика и књижевности Марине Ристановић и Срђана Гагића и Ученичког парламента. Плакате и флајере који су пратили програмске садржаје Недеље ненасиља израдили су наши ученици, Немања Петковић 4-2 и Лазар Живановић 2-4. У наставку вам представљамо активности које смо реализовали и део атмосфере у којој су наши ученици и наставници обележили ову недељу:

Позоришна представа ,,Како сте?"
У понедељак 20.2.2023. у Академији 28 за 80 ученика наше школе организовано је извођење представе ,,Како стеˮ Театра ,,Улицаˮ, по тексту Новака Пулетића, који на духовит начин приказује препознатљиве ситуације из живота средњошколаца и њихових професора. У позадини разигране приче о првим љубавима, пријатељствима и непрочитаним лектирама, комад отвара и важну и актуелну тему менталног здравља младих, те нас подсећа на бригу о другима и опомиње да чешће запитамо и себе и друге – Како си, али стварно?

Психолошке радионице
У уторак, 21. 2. 2023. одржанe су две психолошке радионице за ученике на тему менталног здравља, на којима су учествовала 62 ученика из свих одељења. Радионице је одржала Биљана Петровић, специјални педагог и психотерапеут, члан ИАН организације, међународне мреже помоћи маргинализованим и рањивим групама у остваривању њихових права. ИАН организација је дугогодишњи сарадник УНХЦР-а у пружању услуга на пољу менталног здравља. У оквиру радионице ученици су се упознали са самим појмом менталног здравља, разговарали о проблемима менталног здравља са којима се деца и млади њиховог узраста најчешће сусрећу, али и научили где могу пронаћи подршку и како сами себи могу да помогну када се нађу у некој стресној ситуацији.

Хуманитарна акција ,,Мислимо на вас, чекамо вас на игралишту"
Хуманитарна акција прикупљања школског прибора и играчака за децу на болничком лечењу у Институту за мајку и дете реализована је на иницијативу педагога и представника Ученичког парламента, уз подршку библиотекарке Биљане Недић. Током фебруара, до завршетка Недеље ненасиља, школска библиотека била је место где су ученици и школско особље доносили школски прибор, књиге и играчке, а 2. марта смо прикупљене ствари донирали Институту.

Литерарни конкурс
По први пут ове године организован је литерарни конкурс поводом Недеље ненасиља са темама које се тичу менталног здравља младих: ,,Усамљеност", ,,Кад се узнемири свемир у мени". Конкурс је био доступан ученицима средњих школа са територије општине Земун. Награђена је прича ,,Самоћа" Теодоре Милошевић, ученице четвртог разреда Економске школе ,,Нада Димић", а похваљена је песма ученика Електротехничке школе ,,Земун", Филипа Ремовића 4-2.

Музички час
Последњег дана обелжавања Недеље ненасиља, 24.2.2023, ученици су за своје професоре и другаре припремили музички час у свечаној сали школе и музиком покушали да пошаљу поруку ненасиља, толеранције и подршке. У музичком програму учествовали су ученици: Сава Лукић 4-6 (гитара), Дајана Анђелковић 3-4 (клавир и вокал), Александра Ђуксановски 1-2 (вокал) и Лазар Живановић 2-4 (вокал). Програм је водила ученица 3-4 Теодора Малешић, а присуствовало је више од 100 ученика и наставника.

23. Март 2023.

Такмичење у рукомету

Успех ученика на општинском такмичењу

Ученици Електротехничке школе ,,Земунˮ освојили су треће место на општинском такмичењу у рукомету, које је одржано 24. фебруара 2023. године у Културно-спортском центру ,,Пинкиˮ. За тим наше школе играли су ученици: Бранко Лисић, Војин Лазарац, Илија Кукољ, Вукашин Комарица, Никола Арсић, Никола Јаневски, Јован Богдановић, Страхиња Илић, Петар Ранђеловић и Марко Мишић, а у борби за треће место победили су екипу Медицинске школе ,,Надежда Петровићˮ. Нашу екипу водила је професорка физичког васпитања Ивана Јовановић.

23. Март 2023.

Прослава Светог Саве

Приредба поводом школске славе

У петак 27.01.2023. у свечаној сали наше школе обележена је школска слава Свети Сава. Свечаности су присуствовали отац Петар Бакајлић, представници локалне самоуправе, запослени и ученици наше школе.

Након извођења химне Светом Сави и сечења славског колача, присутни су погледали музички и драмски програм који су ученици спремили са својим професорима српског језика и књижевности, Марином Ристановић и Срђаном Гагићем.

Учесници:

Матија Шаренац 4/1 - тата Драган
Теодора Малешић 3/4 - мама Јелена
Јелена Симић 1/6 - кћи Милица
Лазар Живановић 2/2 - син Лазар, певач
Ђорђе Арсић 4/1 - деда Душан
Александра Ћуксановски 1/2 - баба Ружа, певачица
Филип Ковачевић 1/2 - друг Урош
Никола Радиновић 1/7 - св.Симеон
Николија Софронијевић 3/3 - рецитаторка
Дајана Анђелковић 3/4 - певачица
Стефан Батинић 4/6 - акустична гитара
Давид Стаменић 4/1 - бас гитара
Мартин Павковић 1/7 - тонска подршка

13. Фебруар 2023.

Позоришне представе у децембру

Током децембра ученици ЕТШ ,,Земун" су заједно са професорима српског језика и књижевности, Марином Ристановић и Сраном Гагићем, и педагогом Љубицом Цветиновић, погледали две позоришне представе намењене средњошколцима. Карте за представу обезбедили смо уз подршку УНИЦЕФ-а.
У Академији 28 погледали смо представу ,,Како сте" Театра ,,Улица", по тексту Новака Пулетића, који на духовит начин приказује уобичајене ситуације из живота групе средњошколаца и њихових професора. У позадини разигране приче о првим љубавима, пријатељствима и непрочитаним лектирама, овај комад отвара и важну и актуелну тему менталног здравља младих, те нас подсећа на бригу о другима и опомиње да чешће запитамо и себе и друге – Како си, али стварно?
У Дому културе Студентски град погледали смо представу ,,Сви смо ми однекуд дошли, а неко и мало раније", коју су уз подршку УНХЦР-а реализовали Школа глуме и јавног наступа „Шмиранти" из Новог Сада и „Поликардија Театар" из Италије. Представа се бави сеобама и судбинама људи који су избегли или емигрирали, али такође отвара питање утицаја медија и друштвених мрежа на формирање мишљења младих.
Посета представама уједно је део припремних активности за недељу ненасиља коју ћемо у нашој пколи и ове године обележити пригодним едукативним, културним, уметничким и спортским садржајима.

29. Децембар 2022.

REVIS пројекат

У току октобра и новембра, ученици, учесници REVIS пројекта, спроводили су акцију коју су осмислили у току радионичарског рада претходне школске године. Акција под називом "Пусти ме да говорим! Пусти ме да ћутим!", спроведена је у школи у неколико фаза. Прва фаза се односила на припрему предавања и презентације о комуникацији уопштено и комуникацији између ученика, наставника и ненаставног особља, онаквој како је перципирају ученици. У свакодневном животу школе комуникација која се одвија између вршњака, као и између запослених и ученика, нема увек карактеристике идеалне комуникације. Ученици су нагласили и каква би комуникација требала да буде у идеалном случају. Одржано је предавања на Ученичком парламенту, и након тога акција је проширена на све одељењске заједнице. Ученици су такође представили пројекат и акцију пред Наставничким већем, што је било пропраћено срдачним аплаузом.

15. Децембар 2022.

Промоција збирке из основа електротехнике

У свечаној сали наше школе, у петак 21.10. са почетком у 17:00 часова одржана је промоција "Збирке задатака из Основа електротехнике" за 2. разред средње школе. О књизи су говориле ауторке, наше колегинице, Оливера Јордановска и Гордана Сарановац, рецензент Драгана Рашић и лектор Марина Ристановић. Међу гостима су били представници Министарства, директори школа, колеге и ученици, који су изразили велико задовољство што су присуствовали занимљивом представљању овог уџбеника. Делић атмосфере можете видети из слика.

28. Октобар 2022.

Репортажа са екскурзије четвртих разреда

Северна Грчка

Екскурзија ученика завршних разреда Електротехничке школе ,,Земунˮ реализована је у периоду од 28.9. до 2.10.2022. Пут Северне Грчке кренули су ученици седам одељења четврте године, њихове одељењске старешине и директор школе. У раним јутарњим сатима кренули смо ка Паралији и уз паузе за одмор и обављање царинских формалности стигли смо у Грчку око 17 часова. По смештају ђака у хотел, у насељу Олимпик Бич, и након предвиђене вечере, имали смо слободно време за шетњу Паралијом, упознавање овог малог, живописног места и одмор од пута. Наредни дан провели смо у једном од најлепших европских градова – Солуну. Пут је испратила прича наших водича о историјским и културним знаменитостима овог града. Током панорамског разгледања, видели смо чувену Белу кулу, која је симбол града Солуна, споменик Александру Македонском, Археолошки музеј, Галеријусов славолук, а посебно је било интересантно посматрати како се у ужурбаним градским улицама, између модерних зграда и продавница популарних брендова, уздижу стубови и назиру зидине из античке прошлости Солуна. По разгледању града, посетили смо Зејтинлик, српско војничко гробље, где су ученици могли да чују све важне историјске чињенице о Првом светском рату, преласку српских војника преко Албаније до Крфа, пробоју Солунског фронта и страдању војника чија су тела годинама након тога скупљана из импровизованих гробница и положена на том месту. Са терасе свог стана ученике је поздравио чика Ђорђе Михаиловић, легендарни чувар Зејтинлика. Одатле смо продужили до цркве светог Димитрија, заштитника града Солуна, која се налази на Унесковој листи светске културне баштине. Слободно време у Солуну ученици су искористили за обилазак Аристотеловог трга и трговачке улице Тсимиски или за освежење у неком од малих кафића на самој обали Егејског мора. По повратку из Солуна, ученици су са својим професорима поподне провели на плажи у спортским играма и уживању у сунчаном дану.

Трећи дан је био предвиђен за обилазак комплекса манастира Метеори, још једног места које се налази на Унесковој листи светске културне баштине. У путу нас је водич упознао са историјатом ових манастира, од првобитних изба или пећина у којима су уточиште налазили монаси пустињаци па до данашњих манастира. Такође водичи су објаснили и ко је све долазио у манастире, од оних који су желели да се посвете Богу па до краљевића и богаташких синова које су породице из различитих разлога и побуда ту доводиле. Сазнали смо и откуд потиче назив Метеори као и колики је њихов туристички значај за овај део Грчке. На путу до Метеора зауставили смо се у Каламбаки где смо посетили радионицу за израду икона, а након краћег разгледања и основних информација о изради икона, ученици су могли да купе њихове сувенире. Ученици су фотографисали величанствени пејзаж и поглед који се пружа с Метеора, где су настале неке од најлепших фотографија с овогодишње матурске екскурзије. У повратку с Метеора, обишли смо цркву свете Петке и Афродитине изворе у кланцу Темба, а имали смо и слободно време за одмор у природи. Након доласка у хотел, вечере и краћег одмора, организовано смо отишли у дискотеку у Паралији, где су се ученици дружили са својим вршњацима са Пала. Четврти дан је у лепом располежењу почео обиласком археолошког налазишта Дион, у подножју планине Олимп и познатог Археолошког музеја, са богатом колекцијом ископина пронађених на самом локалитету Диона, али и околних места. Потом смо отишли у град Катерини где смо провели слободно време намењено за разгледање, али и куповину у главној трговачкој улици овог града. Поподне је било намењено за дружење на плажи – тамо смо заједно дочекали залазак сунца, док смо вечерње сате провели у дискотеци с вршњацима из средњих школа са југа Србије.

Хотел смо напустили петог дана, око 8 часова, те се након доручка, упутили ка Вергини. Обишли смо гробницу Филипа II и друге гробнице које су пронађене на овом локалитету. На ученике је посебан утисак оставила архитектонска специфичност овог налазишта – гробнице су затрпане земљом која формира брдо, те се и гробнице и музеј који је саграђен око њих у потпуности налазе под земљом. По обиласку Вергине кренули смо назад, ка Земуну, и уз краће и дуже паузе стигли пред школу око 22 часа.

Екскурзија је протекла у лепом расположењу и дружењу, ђаци су доста тога научили и отшкринули врата неким новим интересовањима, а поред многобројних фотографија донели су са собом и бројне анегдоте које ће сигурно дуго и с радошћу памтити и препричавати.

14. Октобар 2022.

Прослава дана школе

Ученици Електротехничке школе ,,Земунˮ, заједно с професорком историје Миленом Чорлијом и професорима српског језика и књижевности Радмилом Видовић и Срђаном Гагићем, организовали су приредбу и извели пригодан и садржајан програм којим смо обележили Дан школе. Професорка Галина Бојовић организовала је традиционални турнир у шаху, док је стручно веће физичког васпитања реализовало турнир у баскету и обезбедило учешће ученика на Општинском такмичењу.

Прослава поводом Дана школе почела је након послеподневне смене уз присуство наставника, ученика и бројних гостију: родитеља, пензионера и директора школа. Након обраћања директора и доделе награде победнику шаховског турнира, Душану Милошевићу из одељења 4-6, те извештаја о освојеном трећем месту на Општинском такмичењу у кошарци, на које је ученике водио професор Миленко Маврак, изведена је песма ,,Јовано, Јованке", затим драмски скечеви, а потом је представљена презентација о знаменитим личностима Земуна, у којој су присутни могли да чују занимљивости о Димитрију Давидовићу, Петру Ичку, Бранку Радичевићу, породици Карамата, Бранку Пешићу, Раши Ливади, Давиду Албахарију и Момчилу Бајагићу Бајаги и њиховој повезаности са Земуном. Документарни део презентације пратиле су ученичке фотографије Земуна, читање одломака из поезије и прозе наших познатих писаца, као и музичке и плесне тачке.

У програму су учествовали ученици: Ђорђе Арсић, Матија Шаренац, Давид Стаменић, Стефан Вујић (4-1), Стефан Батинић, Андрија Андрић (4-6), Теодора Малешић, Давид Михајлица (3-4), Лазар Живановић, Жарко Илијић, Никола Шефер (2-2), Адријана Ђурковић, Никола Радиновић, Јован Димитрић, Мартин Павковић (1-7), Aлександра Ћускановски, Филип Ковачевић, Михајло Марковић, Јованис Симеонидис (1-2).

11. Октобар 2022.

Извештаји са општинског такмичења у кошарци

Октобар 2022

Ученици наше школе у саставу:
1. Караица Марко
2. Плавшић Душан
3. Станојевић Марко
4. Пражић Ђорђе
5. Ђорђе Тодоровић
6. Шешум Михајло
7. Јован Тодоровић
9. Марко Комљеновић
10. Лука Гардовић
11. Јован Богдановић
су у среду 5.10.2021. учествовали на Општинском такмичењу у кошарци. Такмичење се одржало у хали „Пинки“. Наши ученици су у полуфиналу савладани од ИТХС резултатом 16:31, а у борби за 3. место су победили Медицинску школу са резултатом 32:24 и тако освојили бронзану медаљу.
Општи утисак је да су наши ученици били најлепше одевени и да су се понашали пристојно и у духу фер плеја.
Екипу је водио професор Миленко Маврак.

7. Октобар 2022.

Екскурзија ученика других разреда

Источна Србија

На дводневну екскурзију ученика других разреда кренули смо у четвртак, 22. септембра 2022. у раним јутарњим сатима. Путовање до првог локалитета, археолошког налазишта Виминацијум, обележили су лепо време и добро расположење. У обиласку археолошког парка посебан утисак оставиле су Римске терме, те Мамут парк и Римски амфитеатар.

Након кратког освежења и заједничких слика, кренули смо ка Голупцу и посетили величанствено утврђење - Голубачку тврђаву. Интересантно излагање кустоса о положају и историјату тврђаве, употпунила је изложба посвећена Мирослављевом јеванђељу, најстаријем српском ћириличном рукопису из 12. века. Ту поред овог задивљујућег здања, на месту где кажу да се Дунав претвара у море, настале су неке од најлепших фотографија са нашег кратког путовања.

Пратећи ток Дунава, стигли смо до праисторијског налазишта Лепенски вир где смо погледали петнаестоминутни филм о чувеном археолошком истраживању подручја Ђердапске клисуре. Након тога смо обишли централни експонат и сталну поставку Музеја Лепенски вир.

У поподневни сатима смо стигли у Доњи Милановац, шармантни градић на самој обали Дунава и сместили се у хотел Лепенски вир. Време након вечере провели смо у шетњи, дружењу и забави.

Другог дана смо посетили хидроелектрану Ђердап, највећу хидротехничку грађевину на Дунаву. То је била прилика да чујемо много значајних података о њеним техничким карактеристикама, производном капацитету, величини и значају како 1970, кад је, након шестогодишње градње завршена, тако и данас.

Након ручка кренули смо у Мајданпек у чијој близини се налази Рајкова пећина, Бела краљица српских пећина. Прича о чувеном Рајку Војводи, хајдучком харамбаши из 19. века, инспирисала је духовите досетке ученика , што је овом обиласку кроз уске ходнике и невероватне кристалне дворане дало посебну драж.

У предвечерје смо стигли у Смедеревску тврђаву, таман да у залазак сунца на њеним зидинама фотографијом уоквиримо наше дводневно „дружење“ са Дунавом. О историјату и значају ове средњовековне грађевине, догађајима и предањима који се за њу везују надахнуто и аутентично је говорио један од најбољих туристичких водича којег смо имали прилику да чујемо.

Вратили смо се у Београд у петак, 23. септембра у вечерњим сатима богатији за нова знања и искуства, уз песму и широке осмехе који чувају лепа сећања и понеку тинејџерску тајну.

На почетку је деловало као свако друго путовање. На крају смо били пуни утисака и причи није било краја. Упознали смо разне лепоте Србије и на најинтересантнији начин обновили лекције из историје. Највише нам се свидела Рајкова пећина. Посебно памтимо дружење у хотелу. Било је лепо и незаборавно, штета што је кратко трајало.
II-5

Имали смо прилику да видимо нека од најлепших места у Србији и родни крај наше разредне. Посебан утисак оставио је Виминацијум и његови тунели, стил гробница, а посебно Мамутски парк. Поред тога у најлепшем сећању остаје дружење у хотелу Лепенски вир.
II-2

Дунав је повезивао делове историје. Обишли смо тврђаве и налазишта где су разне културе оставиле трагове. Дружење је било одлично.
II-6

Вратили смо се помало уморни, али инспирисани и задовољни јер је широка река, чије смо лепоте упознали, одмах ту поред нас. Теци Дунаве.
II-3

6. Октобар 2022.

Репортажа са екскурзије трећег разреда

Западна Србија - Република Српска

Са задовољством извештавамо да је екскурзија ученика трећег разреда Западна Србоја – Република Српска успешно реализована у периоду од 16.09.2022. до 19.09.2022. године.

Након окупљања пред школом у раним јутарњим часовима кренули смо ка Златибору. Предах смо направили у Сирогојну, где смо обишли етно село и обновили своје знање о културној баштини српске сеоске средине. У поподневним сатима сместили смо се у хотел на Златибору. Било је довољно времена и за шетњу и за одмор пре вечере.

Другог дана, након доручка упутили смо се пут Тјентишта и Вишеграда, где смо се, упркос киши која нас је пратила, упутили у панорамско разгледање града. Сликали смо се на чувеном вишеградском мосту и у Андрић граду где смо затекли такмичење у изворном народном певању које је нашу посету учинило живописнијом. Након обиласка града и ручка упутили смо се ка Требињу, граду који је, оне који су га први пут видели, изненадио својом разноликошћу, богатством и лепотом. Следили смо трагове богате културне баштине овог града и околине. Херцеговачку Грачаницу посетили смо у јутарњим часовима. Наишли смо на службу у цркви и дивили смо се савршеној панорами овог града, ушушканог међу каменитим и неприступачним планинским косинама. Потом смо отишли до манастира Тврдош. Упознали смо се са културноисторијским значајем манастира, посетили смо његову винарију и уживали на манастирском имању. Остатак дана провели смо разгледајући уже градско језгро Требиња. Музеј Херцеговине нас је одушевио бројним тематски заокруженим поставкама и бројношћу занимљивих експоната. Уживали смо и у угоститељским објектима који су нас пријатно изненадили квалитетом услуге као и нижим ценама него код куће. Након одмора у собама и вечере и ученици и наставници су до касних вечерњих часова уживали у дискотеци хотела у којем смо одсели.

Идућег јутра, после доручка, упутили смо се истим путем ка Београду. Предах смо направили у Вишеграду, још једном се осврћући на његове лепоте. Стајали смо по потреби и у селима Западне Србије кроз која смо пролазили и у касним вечерњим сатима, уморни, али и задовољни и пуни лепих утисака, стигли смо на одредиште – пред школу – одакле смо три дана раније и започели ово занимљиво путовање.

Остатак слика можете погледати у галерији.

27. Септембар 2022.

Ученик генерације

Репац Павле

На редовној седници наставничког већа 6.6.2022. одржан је састанак Комисије за избор ученика генерације. За ученика генерације комисија је прогласила Репац Павла, из одељења 4/4 са смера Електротехничар информационих технологија.
Павле Репац је рођен 20.1.2004. у Београду. Завршио је ОШ „Сава Шумановић“ као носилац Вукове дипломе. Поред одличног успеха у све четири године, остварио је и успехе на такмичењима регионалног Центра за таленте из области информатике, и као полазник у истраживачкој станици „Петница“, где се бавио физичким симулацијама у одсеку за примењену физику и електронику.

15. Јун 2022.

Извештај комисије за избор ученика генерације за школску 2021/22. годину

Најбољи ученици генерације 2003.

Дана 06.06.2022. г. одржан је састанак Комисије за избор ученика генерације.
Поштујући Правилник о избору ученика генерације Комисија је извршила бодовање и направила ранг листу ученика:

На основу ранг листе Комисија предлаже за ученика генерације ученика Репац Павла, одељење IV4. Поред избора за ученика генерације, Комисија је Павла изабрала и за најбољег ученика образовног профила електротехничар информационих технологија.

Похвала за најбољег ученика образовног профила електромеханичар за термичке и расхладне уређаје додељује се ученику Стефану Пантићу, одељење III8.

Похвала за најбољег ученика образовног профила администратор рачунарских мрежа додељује се ученику Николи Јовановићу, одељење IV1.

Похвала за најбољег ученика образовног профила електротехничар рачунара додељује се ученику Милану Читлучанину, одељење IV6.

Похвала за најбољег ученика образовног профила електротехничар аутоматике додељује се ученику Миодрагу Вујасиновићу, одељење IV7.

У Земуну, 06. 06. 2022.г.



Комисија: 1. Јелисавета Рогошић, психолог, помоћник директора, заменик повереника за цивилну заштиту
2. Биљана Живковић, наставница
3. Тијана Матијаш, наставница
4. Дејан Станковић, наставник
5. Петар Стојић, ученик III4

15. Јун 2022.

Такмичење из енглеског

Ученици ЕТШ "Земун" на градском такмичењу из енглеског језика

На градском такмичењу из енглеског језика, одржаном 27. 03. 2022. године у Седмој београдској гимназији, ученици четвртог разреда наше школе Алекса Зекић IV3, Милош Лазаревић IV3 и Стефан Пјанић IV4 освојили су друго место. Честитамо!

29. Април 2022.

REVIS пројекат

Одговор на вршњачко насиље међу децом у школама и суседним окружењима

У нашој школи спроводи се међународни пројекат чији је циљ спречавање и благовремено одговорање на насиље трансформисањем друштвених и родно условљених норми и понашања. Партиципацијом ученици су разматрали и трагали за решењима како спречити одређене појаве условљене важећим нормама у њиховој околини.

У пројекат су укључени ученици првог и другог разреда из различитих одељења. Прошли су циклус од 12 тематских радионица и идентификовали одређене норме које би могли да промене кроз акционе планове. Ови планови подразумевају укључивање, не само других ученика, него И наставника, како би се побољшали функционисање, сарадња и комуникација.

Након овог циклуса радионица наставићемо на усавршавању ових акционих планова и заједнички са другим школама сарађивати на овом пројекту.

29. Април 2022.

Обука представника школа

Обука за спровођење практичног дела стручног испита

У оквиру пилотирања практичног дела стручног испита на државној матури у четвртак 14.04. 2022. у нашој школи одржана је обука представника школа за потребе праћења и оцењивања рада ученика на одабраним задацима. Организатори су били Министарство просвете, науке и технолошког развоја и Завод за унапређивање образовања и васпитања. Обуку су одржали Маја Тодоровић - руководилац Центра за стручно образовање и образовање одраслих и наставници чланови радних група које су писале матурске практичне задатке. Изабрани ученици наше школе ( Урош Вијатов 4/6, Михаило Златковић 4/6, Душан Баточанин 4/6, Александар Бројачевић 4/5 и Тодор Вулетић 4/5 ) радили су задатке, а професори наше школе ( Ивица Радисављевић, Дејан Станковић, Љубица Ђорђевић, Марија Мијаиловић, Драган Илић, Миленко Маврак, Нина Дијан и Иванка Пејић) као и професори представници школа у којима се реализује образовни профил ЕТР су у улози чланова комисије присуствовали испиту.

28. Април 2022.

Пројекат државне матуре

Унапређење квалитета образовања кроз увођење испита на крају средњег образовања

Пројекат државне матуре покренуло је Министарство просвете, науке и технолошког развоја, а реализује се уз финансијску и техничку подршку Европске уније, која је за то донирала 3,7 милиона евра. Почев од јануара 2019. током три године, Пројекат пружа подршку установама система да припреме, испробају и уведу стандардизоване завршне и матурске испите на крају средњег образовања. Општи циљ пројекта је да подржи израду савременог и ефикасног образовног система у Републици Србији, који ће допринети изградњи друштва заснованог на знању. Сврха пројекта је да се припреми образовни систем за спровођење државне матуре на крају средњег образовања у Републици Србији, што доприноси унапређењу квалитета образовања и већем учешћу у високом образовању. Резултати који би требало да буду постигнути, како је предвиђено Описом задатака:


1. Образовни систем Републике Србије спреман за спровођење државне матуре и завршних испита у средњем образовању

2. Високошколске установе спремне за нови начин уписа студената

3. Веће разумевање код јавности значаја увођења државне матуре и завршних испита у средње образовање и њихове користи за друштво.



Шта су конкретни циљеви Пројекта?

Финансијска подршка Европске уније омогућила је ангажовање великог броја међународних и домаћих стручњака. Они треба три године да раде на развоју различитих аспеката државне матуре. Пројектне активности подељене су у три сегмента (три пројектне компоненте).

1. Први стуб је најсложенији. Кроз припрему установа образовног система, идентификујемо најбољи модел организације за успостављање система државне матуре и завршних испита. Радимо на усклађивању институционалног и законског оквира, кроз припрему правилника који дефинишу детаље везане за завршне испите и предлоге мера усмерених на ученике којима је потребна додатна подршка, како би их интегрисали у систем државне матуре и завршних испита. На основу анализе потреба за обукама, биће пружена подршка за јачање капацитета запослених у образовним институцијама. План предвиђа и успостављање радних група које припремају задатке за матурске и завршне испите. Израда и испорука задатака, инструмената, приручника и материјала за завршне испите су следећи важан корак, после којег следи испробавање државне матуре и завршних испита у одабраним пилот-школама. Паралелно са тим, планирано је и јачање капацитета запослених у Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања и Заводу за унапређивање образовања и васпитања – установама које ће изнети највећи део терета припреме, спровођења, праћења и вредновања целокупног посла. Најзад, план предвиђа и стварање техничких предуслова за управљање спровођењем државне матуре и завршних испита, односно израду спецификације за ИТ систем државне матуре, на основу детаљног сагледавања потреба и могућности.

Конкретни резултати ових активности, између осталих, треба да буду:


• Збирке припремних задатака доступне ученицима на време

• Пробни завршни испит за ученике у трогодишњим образовним профилима, однсно пробни матурски испити за ученике у четворогодишњим образовним профилима

• Радне групе које припремају задатке за матурске испите (наставници и директори средњих школа, као и професори високошколских установа учествују у њиховом раду)

• Нацрти Приручника о спровођењу матурских испита, односно завршног испита, проверени у пракси током пилотирања и ревидирани у складу са тим сазнањима и потом припремљени за усвајање

• Обуке за спровођење матурских испита, које обухватају наставнике и директоре средњих школа, запослене у Министарству просвете, оба Завода и у Покрајинском секретаријату за образовање

• Стална подршка Заводима за развој стандарда и испитних задатака

• До краја 2021. године, стална подршка Министарству просвете, науке и технолошког развоја за спровођење матурских и завршних испита; она укључује и препоруке за успостављање националног информационог система за управљање државном матуром и завршним испитима.


2. Други стуб пројекта чини припрема високошколских установа за нови начин уписа студената. То обухвата:

• редовне консултације са високошколским установама како би се постигао консензус о државној матури

• подршку факултетима за дефинисање критеријума за упис и прилагођавање инструмената, алата и процедура акредитације

• обуке усмерене на примену ревидираних процедура уписа.


3. Трећи стуб је посвећен томе да се јавност продробно и на време упозна са планираним активностима и да боље разуме значај увођења државне матуре у средњем образовању и њене користи за друштво. Комуникациона кампања је покренута у априлу 2019. године. У оквиру Пројекта се успоставља сервис за информације (Help Desk), а од почетка 2020. године је у функцији и портал Пројекта. Кроз различите догађаје на националном, регионалном и локалном нивоу, промотивне материјале и друштвене мреже, Пројекат ради на томе да све неопходне информације на време буду доступне, пре свега ученицима и наставницима, али и родитељима, запосленима у просвети и најширој публици.

Пројекат је почео са радом у јануару 2019. године, а планирано је да траје до краја децембра 2021. године. У светлу пандемије изазване вирусом ковид-19 и одлагања увођења државне матуре, разматра се и могућност продужетка пројекта.

ПОЛАГАЊЕ ИСПИТА И ПРЕГЛЕДАЊЕ

1. Писмени испити

Уторак, 05. 04. 2022: Српски језик и књижевност/ матерњи језик и књижевност Среда, 06. 04. 2022: Математика
Четвртак, 07. 04. 2022: Општеобразовни наставни предмети
Петак, 08. 04. 2022: Теоријски делови стручних испита и уметнички испит Солфеђо и хармонија
Од 05. 04. (после 18.00 часова) до 19. 04. 2022: Прегледање тестова на нивоу школе


1.2. Време полагања испита

Испити се сваки дан полажу од 12.00 до 15.00 часова. Ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом могу да имају продужено време (50% или 100%).


2. Практични делови стручних испита

Од 11. 04. до 15. 04. 2022: Извођење практичних делова стручних испита на узорку школа, образовних профила и ученика (школе у којима ће се пилотирати практични делови стручних испита о томе су обавештене посебним дописом)

29. Март 2022.

Републичко такмичење из беседништва

Ученица ЕТШ ,,Земун" на такмичењу из беседништва у Новом Саду

На републичком такмичењу у беседништву, одржаном 12. 03. 2022. године у гимназији "Светозар Марковић" у Новом Саду, нашу школу представљала је Мелина Беслаћ, ученица IV/4. У првом делу такмичења говорило се о познатој и унапред задатој теми - Лепо је оно што доживљавамо као лепо без личног интереса - а потом су ученици говорили о новој теми за чије промишљање су имали пола сата. Појам који су тумачили у импровизованим говорима био је - Мудрост. Мелина је надахнуто говорила у обе дисциплине и дружила се са гимназијалцима из свих крајева Србије.

23. Март 2022.

PISA тестирање

Организација за економску сарадњу и развој (ОЕCD) од 2000. године у трогодишњим циклусима организује Међународни програм процене ученичких постигнућа (Programme for International Student Assessment). Основни циљ PISА студије је да се процени и прати квалитет, праведност и ефикасност различитих образовних система. У овој студији се испитује у којој мери су петнаестогодишњи ученици развили компетенције које ће им бити потребне за наставак школовања и успешно учешће у савременом друштву.

У сваком циклусу се компетенције ученика испитују у три домена: математичка, читалачка и научна писменост. Осим тога, испитује се и нови домен под називом креативно мишљење. Поред задатака, ученици попуњавају и упитнике који обезбеђују информације о факторима који су повезани са успешношћу ученика.

PISА 2022 студија биће организована у 85 земаља широм света. У Србији се PISА тестирање организује шести пут, а пробно истраживање биће реализовано у периоду од 15. марта до 18. априла 2021. године. У пробном испитивању ће учествовати 40 средњих и 3 основне школе које су изабране методом случајног избора. У оквиру ових школа је такође случајним избором одређено 57 ученика који ће бити тестирани.

PISА 2022 испитивање реализује Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања у сарадњи са ресорним министарством и школама.


PISА тестирање у нашој школи одржаће се у понедељак, 04.04.2022.године, у 7:45, у просторијама школе.

23. Март 2022.

Обележена Недеља ненасиља

У ЕТШ ,,Земун" пригодним садржајима обележена Недеља ненасиља

И ове школске године у нашој школи обележен је Међународни дан борбе против вршњачког насиља низом пригодних активности. У сардњи са наставницима српског језика и књижевности Марином Ристановић и Срђаном Гагићем и наставницом ликовне уметности Маријаном Луковић, у организацији педагога школе Љубице Цветиновић реализоване су следеће активности:

1.
Изложба ученичких фотографија ,,Моје омиљено местоˮ Циљ изложбе било је подизање свести ученика о значају животне средине кроз трагање за њиховим омиљеним местима у природи, граду, непосредном окружењу... На изложби су са својим фотографијама учествовали ученици: Маријана Мијић 3-4, Стефан Вујић, Матија Шаренац, Василије Нелсон Нвогу, Давид Стаменић, Михајло Муждека, Милош Никшић 3-1, Немања Петковић, Павле Словић 3-2, Стефан Батинић, Богдан Босика 3-6, Марко Перић 4-5.

2.
Вршњачка едукација ,,Насиље на интернетуˮ Ученици Стефан Солић и Душан Плавшић, из одељења 3-4, одржали су предавање на тему дигиталног насиља ученицима првог разреда.

3.
Дебата о родној равноправности ,,Ко коси, а ко воду носиˮ Подстакнути документарним серијалом Мие Бјелогрлић ,,Она се будиˮ, са ученицима се дискутовало о положају и улогама жена и мушкараца у савременом свету, стереотипима и начинима којима је могуће допринети родној равноправности у друштву. У дебати су учествовали ученици одељења: 1-4, 2-1, 3- 1, 3-2, 3-4 и 3-6.

Илустрацију за овогодишњи плакат за Недељу ненасиља направио је ученик одељења 1-2, Лазар Живановић.

9. Март 2022.

Прослава Светог Саве

Пригодним програмом обележена школска слава у ЕТШ ,,Земун"

Ученици и наставници Електротехничке школе ,,Земун" прославили су 27. јануара школску славу, Светог Саву, уз пригодан програм и поштовање епидемиолошких мера.

Након сечења славског колача ученик одељења 3-6, Стефан Батинић, казивао је своју светосавску беседу истакавши да 27. јануар представља прозор према небу, бег од сурових недаћа свакодневнице, те да је важно да не поклекнемо пред искушењима, већ да упркос изазовима савременог живота, наставимо да корачамо даље путем милосрђа и неискварености.

Потом су ученици извели представу по мотивима драме ,,Бој на Косову" Љубомира Симовића, коју су адаптирали наставник верске наставе Драган Симикић и професорка српског језика и књижевности Нада Ђурић, комбинујући елементе драмског предлошка са пригодним рецитацијама, музичким тачкама и коментаром на савремени глобални тренутак. У припреми и реализацији програма су учествовали и професорка ликовне културе, Маријана Луковић и професор српског језика и књижевности, Срђан Гагић.

Ликове у представи дочарали су ученици: Андрија Андрић 3-6, Матија Шаренац 3-1, Маријана Мијић 3-4, Ђорђе Арсић 3-1, Лука Максимовић 2-6, Алекса Калањ 2-4, Марко Перић 4-6, Урош Живковић 3-1, Влада Акик 1-4, Јован Богдановић 2-2, Михаило Беатовић 2-4, док су музичке тачке извеле ученице Теодора Малешевић 2-4 и Дајана Анђелковић 2-4.

4. Фебруар 2022.

Срећни празници!

Срећне божићне и новогодишње празнике жели вам ЕТШ ,,Земун"

31. Децембар 2021.

Разговор са глумцем Андријом Кузмановићем на сету нове домаће серије

Снимање серије ,,Шетња са лавомˮ у просторијама Електротехничке школе ,,Земунˮ

У просторијама Електротехничке школе ,,Земунˮ снимане су сцене нове домаће серије ,,Шетња са лавомˮ, у режији Филипа Чоловића, а по сценарију глумца Андреја Шепетковског. Ученици су имали прилику да један школски час проведу на филмском сету и да се упознају са различитим секторима и фазама у снимању филма или серије, научили су шта је посао режисера, продуцента, директора фотографије, сценографа, тонца, шефа расвете, видели како изгледа техничка опрема потребна за снимање филма, и сазнали какво образовање им је неопходно за рад у филмској индустрији.
Серија ,,Шетња са лавомˮ ће имати 10 епизода, а њено емитовање планирано је за лето 2022. године. Главне улоге у серији тумаче: Андрија Кузмановић, Анђелка Прпић, Аница Добра, Андреј Шепетковски, Тихомир Станић, Бане Видаковић, Бранка Пујић и Андрија Милошевић. Ученици Маријана Мијић и Матија Шаренац разговарали су са глумцем Андријом Кузмановићем и сазнали нешто више о новој серији, али и о томе какве улоге воли, зашто је одабрао глуму за свој животни позив и какве успомене у њему буди повратак у школу.

Андрија, реците нам нешто више о серији ,,Шетња с лавомˮ и о лику који тумачите.

,,Шетња са лавомˮ је текст глумца Андреја Шепетковског, мог колеге из Београдског драмског позоришта, који ми је такође био асистент на факултету током све четири године студија. У питању је веома интересантан текст у којем, за разлику од многих текстова које сам читао у последње време, нема много ствари које треба се дорађују и поправљају, што је одлично јер олакшава нама глумцима да на лицу места покажемо то што смо спремили. У серији глумим главног јунака Бату, који је по вокацији редитељ и води обичан живот. Нису му се отвориле карте онако како је очекивао док је био на факултету. Снимио је само један филм, док су неке његове колеге с класе, који су мање талентовани и у лошијој форми од њега, направили велике успехе, зарадили паре, постали познати, а он је непознат редитељ. Радио је неке ,,трешˮ спотове за народњаке да би преживео и позајмљује паре од мајке. Онда му се деси велики преокрет у животу када Уна дође код њега да уради интервју с њим, иако ни њој није јасно зашто ради тај интервју, када иначе интервјуише само познате личности. Њена емисија зове се ,,Шетња с лавомˮ и отуда назив серије. Она долази код њега кући, њему експлодира плин и дешава се велики преокрет, али не смем даље да вам откривам. Серије је комедија, а из визуре мог лика и онако како сам ја читао тај текст, то је трагикомедија.

Да ли више волите комичне или драмске улоге?

Свака улога је драмска, не постоје улоге које су комичне – све су улоге озбиљне. Добра комедија мора да буде добро написана, она је у бити смешна и онда заправо кад је играш озбиљно као драму, то је највећа комедија.

Колико је пандемија корона вируса утицала на Вас као драмског уветника и уопште на глумачку професију?

На мене није нешто много утицала, радио сам баш доста. Наступила је хиперпродукција серија и мени је драго због тога, неке колеге које су раније мање радиле, имају сада прилику да покажу шта знају. Прошле године је снимљено четрдесет серија, ове године исто тако, ако не ивише. Глумци који немају стални ангажман у позоришту у време локдауна заправо не знам од чега су живели. Ја сам запослен у позоришту и имао сам стални приход, тако да нисам меродаван да говорим о томе. Мислим да је на глумце најмање утицало, на многе друге уметнике је утицала много више, на пример на музичаре који нису могли да наступају.

Сада када снимате сцене у средњој школи, да ли сте се присетили детињства и времена када сте били ученик?

Та зелена боја, школске клупе, гумиран патос, школско двориште... Ја се увек радо сетим и основне и средње школе и дружим се и даље с другарима из школе, тако да ми је то време у лепом сећању. А највише ме мирис школе врати у те дане. Ја иначе по мирису доста евоцирам успомене.

Како сте одабрали глуму као позив? Од малена сам волео глуму. Кроз глуму можеш да будеш свашта – лекар, оџачар... Волео сам разне ствари и допадало ми се то што је глума један од ретких послова, а можда и једини позив на свету у којем можеш да будеш буквално све што никад не би био у стварном животу.

Колико мислите да сте као глумац напредовали од прве улоге у филму ,,Монтевидео, бог те видеоˮ до данас када сте један од најпопуларнијих младих глумаца?

Ја осећам код себе већу сигурност. Не знам колико је то напредак, то публика може да каже, незахвално је да причам о себи. Осећам се доста сигурније и на сцени и пред камером. То је све ствар тренинга и тога како радиш, како се развијаш, како се креће то што називамо каријера, а то је у ствари живот, само на послу. На сету се осећам као код куће, а годинама и јесам више на сету него код куће. Ја желим публици стално да покажем нешто ново и трудићу се да увек тако буде.

Да ли можете да нам препоручите омиљену књигу? Тренутно читам књигу Сергеја Трифуновића, ,,Стовариште". Сергеј је један ванвременски тип и препоручујем да прочитате. Клинци можда неке ствари неће схватити, али ће временом научити. Препоручијем и књигу Моме Капора ,,Фолиранти" и мало озбиљније штиво, Херман Хесе ,,Сидарта".

Да ли имате неку поруку за младе који завршавају средњу школу и још увек се траже?

Порука клинцима је увек: не дајте да вам сломе дух! Млади сте и можете све што желите, никад не гледајте црно на ствари. Да имам сада 18 година био бих астронаут, играо бих у Јувентусу, и на крају бих се опет бавио глумом. Ви имате свет пред собом и треба то да искористите на најбољи могући начин. Једино што не може да се врати, то је време, а ви га имате.

28. Децембар 2021.

Ученици ЕТШ ,,Земун" на кастингу за филм

Уметнички изазов за ученике наше школе

Крај полугодишта у Електротехничкој школи ,,Земунˮ нису обележили само поправљање и закључивање оцена, већ и неколико занимљивих сусрета ученика наше школе са светом филмске уметности. Након што је екипа телевизијске серије ,,Шетња са лавомˮ део сцена снимала у просторијама школе, а ученици имали прилику да се друже са глумцима и филмском екипом, у последњој наставној седмици били смо домаћини продуцентске куће Трилема, која је са ученицима радила кастинг за нови филм Владимира Перишића ,,Lost Countryˮ. Радња филма смештена је у деведесете године прошлог века и прати одрастање дечака Стефана и његове односе са другарима и мајком. У филму се појављује више ликова узраста од 15 до 18 година, а кастинг за улогу у филму изазвао је велико интересовање ученика, који су показали да поред талента за електротехничке и информатичке науке, поседују и таленат за глуму. Ово није крај успешних сардњи на пољу седме уметности; нова снимања очекују се већ на пролеће 2022. године.

31. Децембар 2021.

Првенство Србије - Карате

Ученици ЕТШ ,,Земун" на државном првенству из Каратеа

С поносом јављамо да је Николија Софронијевић, ученица 2/3, на Првенству Србије кадеткиње/јуниорке кате екипно, одржаном у Панчеву 4. 12. 2021. освојила прво место. Драгутин Симовић, такође наш ученик, био је члан стручног тима клуба за који је Николија наступала.

14. Децембар 2021.

Филмска екипа у Електротехничкој школи ,,Земунˮ

Снимање нове домаће серије у просторијама ЕТШ ,,Земун"

Електротехничка школа ,,Земунˮ била је још једном домаћин филмске екипе, а просторије наше школе део су сценографије у новоj домаћој серији у којој играју Никола Којо, Драган Петровић и Иван Босиљчић. Наш ученик Матија Шаренац искористио је прилику да посети снимање и да на филмском сету поразговара са члановима екипе, који су истакли како им је снимање у школи било својеврстан повратак у школске дане и пробудило успомене које их вежу за тај период живота. Матија је разговарао са Драганом Петровићем Пелетом, глумцем и професором глуме на Факултету драмских уметности.

П: Веома ми је драго што снимате у нашој школи и што имам ту част да разговарам са Вама. Који је Ваш омиљени пројекат који сте радили у досадашњој каријери?

О: Радио сам на доста пројеката током своје каријере али, ето, с обзиром да сам и професор на Факултету драмских уметности и да тренутно водим своју пету класу на глуми, могу да кажем да је то тренутно мој омиљени пројекат.

П: Која је Ваша омиљена улога коју сте играли?

О: Одиграо сам велики број улога у позоришту, на телевизији и на филму, и зато ми је увек веома тешко да издвојим која ми је од њих омиљена. Глумцу је свака улога драга на свој начин.

П: Поједини ученици наше школе се, осим за електротехничку струку, интересују и за уметност, а нарочито глуму. Као професор глуме, који бисте савет дали младима који желе да упишу Факултет драмских уметности?

О: Пре свега морам да кажем да људи морају да одаберу себи пут којим ће ићи, а онда и да размишљају на том путу како могу напредовати. Глума је широк појам. Они који се занимају за глуму морај да знају да ли заиста желе да уђу у срж саме глуме или су ту негде око ње. Такође, можда их заправо занима филмска режија, позоришна режија итд... Кључна ствар је добар одабир правца, а поред тога, свим младим људима бих саветовао је да што више читају, да се одморе од Гугла и мобилних телефона, да посматрају околину и људе око себе и да поред свега овога буду упорни и да верују у себе.

3. Новембар 2021.

Извештаји са кошаркашких такмичења 2021

Успеси наших ученика на општинском и градском такмичењу

Ученици наше школе у саставу:

  • • Јован Богдановић
  • • Лука Гардовић
  • • Видан Дроњак
  • • Матија Жужић
  • • Радован Јеремић
  • • Јован Клинцов
  • • Данило Којић
  • • Марко Комљеновић
  • • Костић Срђан
  • • Ђорђе Тодоровић
  • • Јован Тодоровић

су у петак 8.10.2021. учествовали на Општинском такмичењу у кошарци. Такмичење се одржало у сали Основне школе „Мајка Југовић“. Наши ученици су у полуфиналу савладали Правно биротехничку школу, а у финалу Земунску Гимназију са 50:35 и тако освојили Општинско такмичење у кошарци.

Као представници Земуна учествовали су на Градском такмичењу 19.10.2021. Такмичење се одржало у спортском центру „Шумице“. Након елиминације представника Сопота наши ученици су елиминисани од представника Новог Београда резултатом 70:49.

26. Октобар 2021.